Drogie Solenizantki…

Jutro imieniny Anny, a dokładniej Joachima i Anny rodziców Najświętszej Maryi Panny.

O rodzicach Maryi nie wiemy nic. I chociaż nic o nich nie wiemy Kościół ogłosił ich świętymi, dlaczego? Bo znamy EFEKT ich pracy rodzicielskiej. Jakim to trzeba być rodzicem, by mieć takie dziecko jak Maryja. Joachim i Anna – dziadkowie Pana Jezusa.

Pewne zarysy, jak mogło wyglądać dzieciństwo Maryi opisuje Roman Brandstaetter w książce „Jezus z Nazaretu” (lektura dla tych, którzy pragną zgłębić judaizm) czy Silvia Vecchini w powieści „Miriam” (lektura do rodzinnego czytania z dziećmi) – wizje wybitne, ale …. tylko wizje.

😉

Ojciec pyta swojego syna:

– Synku, powiedz co Ci się najbardziej podoba u Taty?

– Mama – odpowiada malec.

Osobiście wydaje mi się, że pełnię prawdy o rodzicielstwie odkrywam dopiero od niedawna, choć uczyłem się jej od dziesięcioleci. Będąc pacholęciem jako oczywistość przyjmowałem zatroskanie Mamy i Taty mną i moim rodzeństwem. Później, już jako Ojciec czwórki dzieci, mocno byłem skoncentrowany na towarzyszeniu im. A dziś, jako dziadek, mogę dokonywać podsumowujących refleksji o ojcostwie i macierzyństwie.

Dopiero dzisiaj patrząc na wnuczki – dzieci moich córek i synowej – widzę ile dobra i ufności do otaczającego świata otrzymują dzieci od swoich matek. Patrząc na ojców widzę, skąd rodzi się ta dziecięca pewność, że wszystko jest możliwe.

Mój postulat 😉 przenieśmy Dzień Matki z 26 maja na 26 lipca w święto Anny i Joachima.

Nie, nie 😊 😉  To oczywiście żart – wówczas trzeba by zrobić Wielką Kumulację: Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Babci i Dzień Dziadka za jednym razem, a oto nam nie chodzi – ciacho warto zjeść kilka razy i poświętować w różnym czasie.

Ale z wielką radością mogę zakomunikować, że zaprzyjaźniony z Księgarnią na Miodowej Instytut Naturalnego Planowania Rodziny (INER) właśnie prowadzi warsztaty w ramach projektu „Mama córce – kobieta kobietce”. Ma on na celu stworzenie przestrzeni do rozmowy mamy i córki na tematy związane z płciowością i dojrzewaniem. Celem jest tak wesprzeć mamę 10-12 letniej dziewczynki, by porozmawiała ze swoją córką wchodzącą w okres dorastania o tym, jak będzie zmieniało się jej ciało, o pojawieniu się pierwszej miesiączki, higienie, pięknie funkcjonowania kobiecego cyklu,  dojrzewaniu i płodności.

Mamy pewność, że to mama jest najbardziej odpowiednią osobą, aby odpowiedzieć na pytania dziewczynki, która już za chwilę będzie dojrzewać. Bezpieczna atmosfera, klimat zaufania i bliska relacja z mamą mają tutaj kluczowe znaczenie.

Materiały edukacyjne i metodyka pracy zostały stworzone w taki sposób, aby pomóc mamie zachwycić córkę pięknem jej własnej kobiecości.

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie: www.mamacorce.iner.pl

oraz facebooku: www.facebook.com/AktywneMamySwiadomeNastolatki.

Będziemy kibicować temu przedsięwzięciu, a św. Anna i św. Joachim niech prowadzą wszystkich uczestników warsztatów.

A Solenizantkom życzę:

Wielu Łask Bożych dla wszystkich Ann (w tym szczególnie dla Ani Głównej Księgowej Księgarni na Miodowej), niech Mama Maryi i Babcia Pana Jezusa otacza Was opieką każdego dnia.

A wszystkich pozostałych serdecznie pozdrawiam

Michał Gołąb

Prezes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *