„Dom bez książek”

Jesteśmy już po wyborach… 😉

Patrząc na powyborczą stronę tytułową Gazety Wyborczej przypomniał mi się dowcip z lat 70 ubiegłego wieku, gdy w ZSRR rządził Leonid Breżniew zaś w USA prezydentem był Richard Nixon.

Dwaj wielcy Wodzowie umówili się na wyścig na 100m, by udowodnić swoją wielkość. W wyniku zmagań sportowych okazało się, że pierwsze miejsce zdobył Nixon zaś drugie Beżniew.

……i co w tej sytuacji napisała partyjna, moskiewska, gazeta „Prawda”

„Nasz wielki Wódz Leonid Breżniew w wyścigu zdobył zaszczytne drugie miejsce, zaś kapitalistyczny prezydent USA był przedostatni”.

Dlaczego o tym piszę. Bo całe życie staram się słuchać i czytać ze zrozumieniem. I gdy zobaczyłem, że dzień po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów prezydenta Polski wymieniona wyżej gazeta na pierwszej stronie ma tylko jeden tytuł „Polska Trzaskowskiego” przypomniał mi się ZSRR. Ale nie do końca, bo zabrakło podtytułu: „Duda był przedostatni”.

Ale ja z zupełnie innej beczki, gdyż zapowiadałem poruszyć kwestię czytelnictwa

„Dom bez klamek” – to popularna nazwa szpitala dla psychicznie chorych, ale kogo w takim razie dotyczy określenie „DOM BEZ KSIĄŻEK”….????

Czy to możliwe, by w domu nie było książek ??? Pytanie wydaje się być absurdalne, a jednak prawdziwe i zasadne.

Pod koniec 2018 roku Kantar Public na zlecenie Biblioteki Narodowej wykonała badania czytelnictwa.

Na pytanie „Czy w Pana(i) domu znajdują się jakieś książki? Odpowiedzieli:

• 28% – Nie, w ogóle nie ma książek

• 7% – Tak, są, ale tylko podręczniki szkolne

Przy uwzględnieniu, że w próbie ogólnej zaledwie 5% posiadało e-booki, oznacza to, że w 1/3 polskich domów nie ma w ogóle książek do czytania, poezji, lektury do duchowego wzrostu i autoreflekscji.

Jak nazwać „DOM BEZ KSIĄŻEK”?

Najlepszą propozycję nazwy przesłaną na adres miodowa.kontakt@gmail.com uhonorujemy opublikowaniem jej na stronie Księgarni oraz książką – jedną z kilkudziesięciu nowości dostępnych w Księgarni na Miodowej (tytuł do ustalenia pomiędzy Beneficjentem i Księgarnią).

Pozdrawiam

Prezes

Michał Gołąb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *